Мета. Формувати в учнів навички виконання дій додавання і віднімання десяткових дробів; розвивати обчислювальні навички, кмітливість творчі здібності; виховувати інтерес до математики, старанність.
Тип уроку. Урок формування вмінь та навичок.
Хід уроку.
І.Вступ.
Учитель. Дорогі діти! Зараз ви
перебуваєте у казковій країні Знань. У цій країні є міста з дивними назвами:
Українська мова, Історія, Образотворче мистецтво та інші малі та великі міста.
Серед них і місто Математика. Тут ви буваєте часто. У цьому місті є широкі
просторі вулиці з незвичними назвами, казкові будинки, храми, величезні загадкові замки. Наприклад,
найвеличніший стародавній храм, у якому ви часто буваєте, називається Таблиця
множення.
У
місті Математика є дуже довга вулиця – вулиця Натуральних чисел. Недавно ви
потрапили на нову вулицю – вулицю Дробових чисел. На цій вулиці мешкають
Звичайні дроби. Це дуже дивні чоловіки двох видів: в одних голова більша за
тулуб, в інших – навпаки. А серед них є диваки, які можуть перевтілюватись, їх
називають Десяткові дроби. Ви подружилися з ними і тепер разом сміливо заходите
у кожний будинок вулиці Дробових чисел. Сьогодні завітаєте до будинку під
вивіскою “Додавання та віднімання десяткових дробів”.
ІІ. Усна
лічба.
Учитель. Ось ми бачимо на дверях
однієї з кімнат вивіску “Усна лічба”. Заглянемо в кімнату і виконаємо усно такі вправи:
1. Знайдіть суму:
1) 4+3; 3)
0,4+3; 5) 0,04+0,3; 7) 0,04+0,003;
2) 4+0,3; 4)
0,4+0,3; 6) 4+0,03; 8) 0,004+0,3.
2. Знайдіть різницю:
1) 4-3; 3)
0,4-0,3; 5) 400-0,3; 7) 0,4-0,03;
2) 4-0,3; 4)
40-0,3; 6) 4-0,03; 8) 0,04-0,003.
ІІІ.
Логічні вправи.
Учитель. А зараз ми потрапили до кімнати,
в якій перевіряють, як ви вмієте логічно мислити.
1. Треба замість знака питання поставити число.
1) 1,4 < х < 5,9 2; 3; 4; 5
3,78 < х < 7,2 ?
2. Продовж
ряд чисел:
1)
0,3; 0,5; 0,7; …
2)
3,25; 3,5; 3,75; …
ІV. Гра “Числові
візерунки”.
Учитель. Ми з вами підійшли до
кімнати “Числові візерунки”. В ній треба розв’язати приклади швидко і правильно.
1) 0,9+0,1 =1
2) 0,99+0,01 =1
3) 0,999+0,001 =1
4) 0,9999+0,0001 =1
5) 0,99999+0,00001 =1
6) 0,99999+0,0001 =1,00009
7) 0,9999+0,001 =1,0009
8) 0,999+0,01 =1,009
9) 0,99+0,1 =1,09
V. Гра “Чарівна табличка”.
Учитель. Переходимо в іншу
кімнату – ігрову. Нас запрошують пограти в гру “Чарівна
табличка”. Кожному учневі роздається
табличка. Учні ставлять по шість знаків “+” і по шість знаків “–” у клітиночках таблички. Після цього учні обмінюються
табличками. Потім виконують додавання або віднімання над числами, що стоять
напроти знака дії. Учні записують відповідь у клітинку з певним знаком.
Завдання
для гри
0,56
|
10,2
|
0,012
|
19,798
|
8,4
|
7,025
|
|
0,084
|
0,644
0,476
|
10,284
10,116
|
0,096
0,072
|
19,882
19,714
|
8,484
8,316
|
7,109
6,941
|
9,246
|
9,806
8,686
|
19,446
0,954
|
9,258
9,234
|
29,044
10,552
|
17,646
0,846
|
16,271
2,221
|
12,88
|
13,44
12,32
|
23,08
2,68
|
12,892
12,868
|
32,678
6,918
|
21,28
4,48
|
19,905
5,855
|
0,28
|
0,84
0,28
|
10,48
9,92
|
0,292
0,268
|
20,078
19,518
|
8,68
8,12
|
7,305
6,745
|
36,05
|
36,61
35,49
|
46,25
25,85
|
36,062
36,038
|
55,848
16,252
|
44,45
27,65
|
43,075
29,025
|
24
|
24,56
23,44
|
34,2
13,8
|
24,012
23,988
|
43,798
4,202
|
32,4
15,6
|
31,025
16,975
|
VI. Рівняння.
Учитель. Переходимо до іншої
кімнати з вивіскою “Рівняння”. Вам слід розв’язати рівняння. Один учень з кожного ряду
розв’язуватиме рівняння на дошці.
Решта учнів виконуватимуть те саме завдання, що і їх представник, і матимуть
право доповнювати, виправляти його. Який ряд перший виконає всі три завдання –
той і переможе.
1) (1,341 + х) - 58,3 = 4,26; х=61,219
2) (94,2 – а) – 1,26 = 3,254; а=89,686
3) 4,75 – (х – 0,67) = 3,025. х=2,395
VII. Цікава задача.
Учитель. Перед нами кімната з
вивіскою “Цікава задача”. При вході стоїть чоловік і перевіряє всіх на уважність.
Щоб розв’язати задачу, потрібно дуже уважно прочитати її умову. Якщо учень
неуважний, то він не зрозуміє умови задачі, а отже, не розв’яже її. Послухайте
уважно умову задачі і розв’яжіть її.
Задача. Ішов Кіндрат у
Ленінград,
А на
зустріч йому – 12 хлоп’ят.
У
кожного в руках кошик,
У кожному кошику – кицька,
У кожної кицьки – 4 кошеняти,
У кожного кошеняти в зубах по
одному мишеняті.
І задумався Кіндрат:
Скільки кошенят і мишенят
Несуть хлоп’ята у Ленінград?
Учні відповідають. Якщо ніхто не розв’яже задачу,
то продовжити цитувати Корнія Чуковського:
Ох і
невдаха цей Кіндрат.
Він
один ішов у Ленінград,
А
хлоп’ята з кошенятами і мишенятами
Йшли
назустріч йому.
VIII. Прикладна задача.
Учитель. Далі у кімнаті прикладних
задач потрібно розв’язати задачу з життя нашого шахтарського міста.
Задача. За три дні шахтарі
видобули 2436,86 т вугілля. За перший день видобуток становив 827,48 т, а за
другий – на 59,59 т менше, ніж за перший. Скільки вугілля видобули за третій
день?
1. 827,48 – 59,59 = 767,89
(т) – за ІІ день;
2. 827,48 + 767,89 = 1595,37
(т) – за 2 дні;
3. 2436,86 – 155,37 = 841,49
(т) – за ІІІ день.
IX. Гра “Знайди кому”.
Учитель. Діти! Трапилася велика
біда! Пропала кома! І тепер на вулиці, де мешкають десяткові дроби сталася
плутанина. Давайте допоможемо розставити коми так, щоб дії було виконано
правильно.
1) 38 + 22 = 6; 4) 526 – 426 = 1;
2) 3 + 519 = 819; 5)
75 – 45 = 7455;
3) 82 + 16 = 242; 6)
100 – 1 = 99999.
Комментариев нет:
Отправить комментарий