вторник, 17 июня 2014 г.

Математика 5 клас ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДЕСЯТКОВИХ ДРОБІВ


Мета. Формувати в учнів навички виконання дій додавання і віднімання десяткових дробів; розвивати обчислювальні навички, кмітливість творчі здібності; виховувати інтерес до математики, старанність.
Тип уроку. Урок формування вмінь та навичок.
Хід уроку.

І.Вступ.
Учитель. Дорогі діти! Зараз ви перебуваєте у казковій країні Знань. У цій країні є міста з дивними назвами: Українська мова, Історія, Образотворче мистецтво та інші малі та великі міста. Серед них і місто Математика. Тут ви буваєте часто. У цьому місті є широкі просторі вулиці з незвичними назвами, казкові будинки, храми,  величезні загадкові замки. Наприклад, найвеличніший стародавній храм, у якому ви часто буваєте, називається Таблиця множення.
         У місті Математика є дуже довга вулиця – вулиця Натуральних чисел. Недавно ви потрапили на нову вулицю – вулицю Дробових чисел. На цій вулиці мешкають Звичайні дроби. Це дуже дивні чоловіки двох видів: в одних голова більша за тулуб, в інших – навпаки. А серед них є диваки, які можуть перевтілюватись, їх називають Десяткові дроби. Ви подружилися з ними і тепер разом сміливо заходите у кожний будинок вулиці Дробових чисел. Сьогодні завітаєте до будинку під вивіскою “Додавання та віднімання десяткових дробів”.

ІІ. Усна лічба.
Учитель. Ось ми бачимо на дверях однієї з кімнат вивіску Усна лічба. Заглянемо в кімнату і виконаємо усно такі вправи:
1. Знайдіть суму:
1) 4+3;      3) 0,4+3;             5) 0,04+0,3;       7) 0,04+0,003;
2) 4+0,3;   4) 0,4+0,3;                   6) 4+0,03;          8) 0,004+0,3.

2. Знайдіть різницю:
1) 4-3;       3) 0,4-0,3;          5) 400-0,3;         7) 0,4-0,03;
2) 4-0,3;    4) 40-0,3;           6) 4-0,03;           8) 0,04-0,003.

ІІІ. Логічні вправи.
 Учитель. А зараз ми потрапили до кімнати, в якій перевіряють, як ви вмієте логічно мислити.
1. Треба замість знака питання поставити число.
         1)  1,4 < х < 5,9          2; 3; 4; 5
             3,78 < х < 7,2                        ?

2. Продовж ряд чисел:
         1)  0,3; 0,5; 0,7; …
         2)  3,25; 3,5; 3,75; …

ІV.  Гра  Числові візерунки.
Учитель. Ми з вами підійшли до кімнати Числові візерунки. В ній треба розв’язати приклади швидко і правильно.
1) 0,9+0,1                                                =1
2) 0,99+0,01                                            =1
3) 0,999+0,001                                       =1
4) 0,9999+0,0001                                   =1
5) 0,99999+0,00001                              =1
6) 0,99999+0,0001                                 =1,00009
7) 0,9999+0,001                                     =1,0009
8) 0,999+0,01                                         =1,009
9) 0,99+0,1                                              =1,09

V. Гра Чарівна табличка.
Учитель. Переходимо в іншу кімнату – ігрову. Нас запрошують пограти в гру Чарівна табличка. Кожному учневі роздається табличка. Учні ставлять по шість знаків + і по шість знаків у клітиночках таблички. Після цього учні обмінюються табличками. Потім виконують додавання або віднімання над числами, що стоять напроти знака дії. Учні записують відповідь у клітинку з певним знаком.
Завдання для гри


0,56
10,2

0,012
19,798
8,4
7,025

0,084
0,644
      0,476
10,284

10,116
0,096

0,072
19,882

19,714
8,484

8,316
7,109

6,941

9,246
9,806

8,686
19,446

0,954
9,258

9,234
29,044

10,552
17,646

0,846
16,271

2,221

12,88
13,44

12,32
23,08

2,68
12,892

12,868
32,678

6,918
21,28

4,48
19,905

5,855

0,28
0,84

0,28
10,48

9,92
0,292

0,268
20,078

19,518
8,68

8,12
7,305

6,745

36,05
36,61

35,49
46,25

25,85
36,062

36,038
55,848

16,252
44,45

27,65
43,075

29,025

24
24,56

23,44
34,2

13,8
24,012

23,988
43,798

4,202
32,4

15,6
31,025

16,975

VI. Рівняння.
Учитель. Переходимо до іншої кімнати з вивіскою Рівняння. Вам слід розв’язати рівняння. Один учень з кожного ряду розв’язуватиме рівняння на дошці. Решта учнів виконуватимуть те саме завдання, що і їх представник, і матимуть право доповнювати, виправляти його. Який ряд перший виконає всі три завдання – той і переможе.
1)   (1,341 + х) - 58,3 = 4,26;                       х=61,219
2)   (94,2 – а) – 1,26 = 3,254;                      а=89,686
3)   4,75 – (х – 0,67) = 3,025.                      х=2,395

VII. Цікава задача.
Учитель. Перед нами кімната з вивіскою Цікава задача. При вході стоїть чоловік і перевіряє всіх на уважність. Щоб розв’язати задачу, потрібно дуже уважно прочитати її умову. Якщо учень неуважний, то він не зрозуміє умови задачі, а отже, не розв’яже її. Послухайте уважно умову задачі і розв’яжіть її.

Задача. Ішов Кіндрат у Ленінград,
         А на зустріч йому – 12 хлоп’ят.
         У кожного в руках кошик,
У кожному кошику – кицька,
У кожної кицьки – 4 кошеняти,
У кожного кошеняти в зубах по одному мишеняті.
І задумався Кіндрат:
Скільки кошенят і мишенят
Несуть хлоп’ята у Ленінград?
Учні відповідають. Якщо ніхто не розв’яже задачу, то продовжити цитувати Корнія Чуковського:
         Ох і невдаха цей Кіндрат.
         Він один ішов у Ленінград,
         А хлоп’ята з кошенятами і мишенятами
         Йшли назустріч йому.

VIII. Прикладна задача.
Учитель. Далі у кімнаті прикладних задач потрібно розв’язати задачу з життя нашого шахтарського міста.
Задача. За три дні шахтарі видобули 2436,86 т вугілля. За перший день видобуток становив 827,48 т, а за другий – на 59,59 т менше, ніж за перший. Скільки вугілля видобули за третій день?
1.    827,48 – 59,59 = 767,89 (т) – за ІІ день;
2.    827,48 + 767,89 = 1595,37 (т) – за 2 дні;
3.    2436,86 – 155,37 = 841,49 (т) – за ІІІ день.

IX. Гра Знайди кому.
Учитель. Діти! Трапилася велика біда! Пропала кома! І тепер на вулиці, де мешкають десяткові дроби сталася плутанина. Давайте допоможемо розставити коми так, щоб дії було виконано правильно.
1) 38 + 22 = 6;                               4) 526 – 426 = 1;
2) 3 + 519 = 819;                           5) 75 – 45 = 7455;
3) 82 + 16 = 242;                           6) 100 – 1 = 99999.